Nasze projekty


Młodzi przewodnicy

Jest to przedsięwzięcie realizowane w roku szkolnym 2015/2016 we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności. W ramach tego projektu uczniowie z pierwszych i drugich klas gimnazjum uczestniczą w zajęciach i warsztatach realizowanych na terenie szkoły i w siedzibie ECS. Zajęcia prowadzą nauczyciele historii naszej szkoły oraz pracownicy ECS. Młodzi przewodnicy uczą się najnowszej historii Polski, poznają działania ECS (a ECS to nie tylko wystawa!), jego dorobek i zasoby takie jak archiwum i biblioteka. W ten sposób uczniowie przyswajają wiedzę w twórczy i dynamiczny sposób. Projekt kończy się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu młodego przewodnika. Następnie uczestnicy oprowadzają po wystawie swoich rówieśników, dzielą się zdobytą wiedzą w przystępny i zrozumiały sposób.

Nasze projekty
Nasze projekty

Biegi gdańskie

21, 22 i 23 kwietnia 2015 roku nasza szkoła wyruszyła na wyprawę do Gdańska i okolic. Słusznie projekt został nazwany „biegi”, gdyż wszystkie klasy w tych dniach wyruszyły w najróżniejsze zakątki szacownego gdańskiego portu. Zebranych doświadczeń, historii, legend i anegdot nie sposób zliczyć. Dość by rzec, że przy tej okazji działy się rzeczy niespotykane i niezwykłe... .
Klasa I A i J odwiedziły Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, były na kreatywnych lekcjach w Centrum Hewelianum. Odwiedziły Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Dwór Artusa, zwiedzały Starówkę i zdobyły szczyt wieży Kościoła Mariackiego. Klasy II A i III M były w Teatrze Miniatura na przedstawieniu „Siedmiu krasnoludków”, zwiedziły z ojcem Marcinem Bazylikę św. Mikołaja. Mogły zejść do podziemi klasztoru i wejść na wysoką wieżę kościoła, z której rozlegał się przepiękny widok na królewskie miasto. W kolejnych dniach dzieci grały w terenie na Westerplatte oraz wyjechały do Tczewa do Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych.
Klasy IV, V i VI oraz gimnazjum rozpoczęły biegi od wizyty w kinie Żak i obejrzenia bardzo wzruszającego filmu o dziewczynce chorej na białaczkę pod tytułem: „Mecz Życia”. Klasa IV K wybrała się do wszystkich gdańskich parków od oruńskiego po oliwski, a następnie z Górek Zachodnich aż na Stogi  - prawdziwy maraton na pieszo!
Klasa IV M zwiedziła bibliotekę PAN i z VI E pobiegła szlakiem legend oruńskich. Klasa V O zorganizowała intrygującą grę miejską „Gdańsk 1939”. Podsumowanie gry zakończyło się lekcją w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Do tego doszły „Legendy Gdańskie” - to ich kolejna gra miejska. W ostatni dzień klasa miała lekcję i zwiedziła wystawę interaktywną w Muzeum Morskim.
VI E oprócz legend oruńskich zaplanowała sobie zwiedzanie niedawno otwartych Piwnic Romańskich oraz podobnie jak V O zwiedziła wystawę w Muzeum Morskim.
Klasa I E delektowała się zabytkami Starego Miasta. Czy wiecie dlaczego fontanna „Cztery Kwartały” ma taką nazwę i ile ma dysz? Dzięki dociekliwości I E my już to wiemy. W ich programie była też Góra Gradowa z multimedialnymi bastionami, Centrum Hewelianum z grą historyczną oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Czy wiecie, że w Gdańsku jest jedno z większych w Polsce murali, po których oprowadzają lokalni przewodnicy dobrze znający lokalną historię? Dzięki klasie gimnazjalnej I X dowiedzieliśmy się o tym! Jednego dnia klasa szukała ciekawych graffiti od Gdańska Głównego do Sopotu, a następnego stworzyła swoje graffiti, które można obejrzeć na wystawie pod tytułem „Street Art” w części gimnazjalnej szkoły. W piątek klasy podsumowywały projekt tworząc gazetki ścienne, a o projekcie dyrektor szkoły oraz kilkoro uczniów wraz z opiekunem opowiedziało na antenie Radia Plus - odsłuchaj

Nasze projekty

Święto Odzyskania Niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości jest w naszych szkołach podsumowaniem szeregu działań edukacyjnych o tematyce historyczno-patriotycznej. Co roku zajmujemy się innym tematem wiodącym związanym z polskimi drogami dochodzenia do wolności. Dotychczas realizowaliśmy takie projekty jak: Powstanie Warszawskie, II wojna światowa (Westerplatte), Stan wojenny, Hymn Narodowy i Wojsko Polskie. W zależności od tematyki szkoła przemienia się w muzeum solidarności, ulice powstańczej warszawy, Sejm z dnia wyboru Hymnu czy wehikuł czasu, którym wędrujemy przez historię Wojska Polskiego. W ramach tego projektu zapraszamy różnych gości, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami lub pasjami, wyprawiamy się szukać świadectw historii w okolicy Trójmiasta oraz jeździmy do muzeów i archiwów.


Szeksploracje Kultury

Uczniowie naszego Gimnazjum biorą udział w międzynarodowym projekcie teatralnym Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego "Szeksploracje Kultury".

W ramach tego projektu gimnazjaliści poznają kulturowe dziedzictwo Szekspira w filmie, sztuce, literaturze. Między innymi przygotowali film "Gdy gasną światła" oraz przedstawienie "Cyrk ze snów", z którymi wystąpili na Przeglądzie Filmów i Spektakli "Szeksploracje Kultury" w Gdyni 12-14 marca 2014 r.

 

Nasze projekty
Nasze projekty

Szkoły wyjazdowe

  • Brązowa Szkoła

Co roku, jesienią, uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają, aby poznawać różne zakątki Polski oraz okolice. Młodsze klasy spędzają ten czas na Kaszubach w otoczeniu przyrody. Klasy 4-6 szkoły podstawowej zagłębiają się dalej w Polskę odkrywając jej historię i piękno natury. Za to gimnazjaliści wyruszają na podbój naszych sąsiadów.

  • Biała Szkoła

Najbardziej wyczekiwanym wyjazdem w ciągu 12 miesięcy jest tygodniowa wyprawa w Beskid Żywiecki. Nauka łączy się tam z jazdą na nartach oraz z głównym powodem naszej podróży - rekolekcjami, które prowadzą zaprzyjaźnieni z naszą szkołą ojcowie Dominikanie. Biała Szkoła jest dla wszystkich ważnym czasem, pokazuje to, do czego dążymy przez cały rok, daje poczucie spełnienia. Pobytem tam cieszy się zawsze cała szkoła.

  • ​Zielona Szkoła

W ostatnim tygodniu przed zakończeniem roku, klasy we własnym zakresie organizują 4-5 dniową wycieczkę. Są to najczęściej regionalne wyprawy, w niedalekie, lecz nie zawsze znane miejsca. Ostatnia szkoła wyjazdowa w roku ma bardzo aktywną formę, charakteryzuje ją ogromna intensywność i zawsze słoneczna pogoda. Jest to wymarzone powitanie wakacji i przyjemne zakończenie roku szkolnego.


Droga Krzyżowa

Co roku, tuż przed świętami Wielkiejnocy całą szkołą wyruszamy na Drogę Krzyżową. W ciągu ostatnich lat odwiedziliśmy między innymi Sanktuarium Matki Bożej Brzemienej w Matemblewie oraz kościół św.Wojciecha w Gdańsku. Staramy się przeżywać Wielki Post razem, jako całość i wspólnota, by potem móc się razem cieszyć ze Zmartwychwstania.

Nasze projekty